A Romániában jelenleg létező erdei vasutak közt a Kovászna – kommandói vasút egyediségét a két különböző magassági szinten levő pályája és az ezeket összekötő siklóvasút adja. A sikló technikai adatai:
- hossza: 1236 m
- nyomtáv: 1445 mm
- felső állomás tengerszint feletti magassága : 1013 m
- középső állomás tengerszint feletti magassága: 853 m
- alsó állomás tengerszint feletti magassága: 686 m
- a sikló felső szakaszának dőlése: 268 ‰
- a sikló alsó szakaszának dőlése: 280 ‰
Alkatrészeit a bécsi Theobald Obach cég gyártotta. Visszaemlékezések szerint Luksz Emil mérnök tervezte.
A sikló működése gravitációs-állványkocsis rendszerű volt, vagyis a faáruval rakott kocsi a saját súlyával felhúzta a lenti üres kocsit, hiszen a terhet a felső állomásról kellett leszállítani. Ezért csak egy fékházra volt szükség és a súly megfelelő elosztására, ugyanis az egyenletbe be kellett számítani a drótkötél súlyát és annak változását a két állványkocsi mozgása közben, a dőlésszöget, valamint a rakomány súlyát is. Az anyagtakarékosság és működési egyszerűség érdekében a pályát két szakaszra különíthetjük, amit a középső állomás választ el egymástól. A felső pályaszakasz hármas sínes rendszerű, melyből a középső sínszálat mindkét állványkocsi használja, az alsó pályaszakasz kétsínes. A kocsik találkozásánál van kialakítva a középső állomás, ahol váltók beépítésével a kocsik elkerülték egymást. A hegy felőli részen a belső sínszálak összefonódásával alakul ki a háromsínes vágány, a völgy felőli részen pedig kézi váltót használtak.
A felső állomáson kapott helyet a fékház. A fékező számára telefonon adták meg a lenti állomásból a jelt, hogy indíthatja az állványkocsikat. A sikló alsóbb részének nagyobb dőlésszögéből kifolyólag a teljes pályát nem lehet átlátni, ezért a fékező számára egy számlap két oldalán elmozduló mutatók jelezték az állványkocsik helyzetét. Így tudta a váltóknál lassítani, majd a találkozáskor megállítani őket, hogy a fentről jövő kocsiról a drótkötél tömegét, mely mindig az alsó kocsi súlyához adódik, ellensúlyozó vasakat át tudják helyezni a lentről jövőre. Egy menet kb. 15 percig tartott.
Az állványkocsikra lovakkal vontatták fel a rönkös kocsikat.
A sikló felső állomása 1995-ben egy erdőtűz alkalmával leégett, de újjáépítették. 1999-es leállása óta állapota fokozatosan romlik.
forrás: Hufnagel, H., Lacriţeanu, Ş., Markója Sz., Szilva P.E. (2002): A Kovászna-Komandó erdei vasút és siklópálya, 44 p, Budapest